Nietrzymanie moczu to przypadłość, która dotyka wielu osób, ale niestety, przez większość chorych jest traktowana jako temat wstydliwy. Z tego względu bardzo często trafiają oni do specjalisty w momencie, gdy nietrzymanie moczu jest już dość nasilone.
Nietrzymanie moczu – czym się charakteryzuje?
Nietrzymanie moczu to przykra przypadłość, która wiąże się z mimowolną mikcją o różnym stopniu nasilenia. Można wskazać kilka rodzajów nietrzymania moczu, a rozróżnienie to jest oparte w głównej mierze na stopniu nasilenia przykrych dolegliwości.
W początkowej fazie nietrzymania moczu wiele pań ma problem z określeniem, czy na bieliźnie znajduje się mocz, czy upławy, dlatego początkowo – mniej lub bardziej świadomie – ignorują problem, dopóki nie dochodzi do jego nasilenia.
Przyczyny nietrzymania moczu
Przyczyn nietrzymania moczu można wskazać wiele. Wśród nich najczęściej pojawiają się:
- wiek – wraz z biegiem lat ryzyko wystąpienia kłopotów z nietrzymaniem moczu wzrasta. Dzieje się tak m.in. z uwagi na zmiany hormonalne, które wpływają na słabnięcie mięśni dna miednicy;
- ciąża – w okresie ciąży także dochodzi do osłabienia mięśni Kegla zarówno w związku z obciążeniem, jak i działaniem hormonów;
- styl życia – również nadmierne spożycie używek takich jak alkohol czy kawa może wpływać na rozwój problemów z nietrzymaniem moczu.
Wspomniane czynniki nie są jedynymi, które mogą sprawiać, że dochodzi do rozwoju nietrzymania moczu, jednak z całą pewnością są jednymi z najczęściej pojawiających się. Warto zatem zadbać o zdrowy styl życia, dzięki któremu ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu zmaleje.
Kto może cierpieć z powodu nietrzymania moczu?
Na nietrzymanie moczu nieco częściej zapadają kobiety, choć nie oznacza to, że panowie w ogóle nie cierpią z tego powodu. Jest to schorzenie, które może przytrafić się większości osób, a problem – choć bardzo nieprzyjemny – może okazać się dość prosty do wyleczenia. Kluczowa jest jednak szybka reakcja i wdrożenie prawidłowego leczenia.
Nietrzymanie moczu – jak je leczyć?
Sposób leczenia nietrzymania moczu jest uzależniony od rodzaju dolegliwości, a także stopnia jej nasilenia. Dlatego też kontakt ze specjalistą jest kwestią kluczową, bo dzięki temu możliwe będzie wdrożenie odpowiednich działań, dzięki którym choroba ustąpi.
Przedtem niezbędne jest jednak zadbanie o prawidłową higienę. Mimowolna mikcja oznacza, że mocz pojawia się na bieliźnie w przypadkowych momentach, a co za tym idzie – osobie chorej towarzyszy nieprzyjemne uczucie wilgoci oraz zapach uryny. Aby uniknąć nie tylko dyskomfortu psychicznego, ale również fizycznego, a także ograniczyć ryzyko wystąpienia infekcji intymnych, warto stosować dobrej jakości wkładki, np. Elly. Dzięki dobrze dobranym środkom higienicznym możemy nie tylko zwiększyć swój komfort, ale również skrócić czas potrzebny do pełnego pozbycia się problemów z nietrzymaniem moczu.
Prawidłowe, szybko wdrożone leczenie nietrzymania moczu pozwoli szybko pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Dlatego też nie należy zwlekać z pójściem do lekarza!