Fizjoterapia jest dla osób starszych szansą na poprawę i długie utrzymanie sprawności, a także przyspieszenie powrotu do formy po zabiegach. Dzięki niej seniorzy mogą uniknąć wystąpienia niejednej choroby czy urazu. Jakie rezultaty daje dobrze dobrana fizjoterapia i dlaczego warto docenić płynące z niej korzyści? Odpowiadamy.
Rola fizjoterapii w utrzymaniu sprawności seniora
Fizjoterapia w geriatrii to kompleksowe postępowanie medyczne służące podtrzymaniu sprawności osób w starszym wieku. Ma ona znaczenie nie tylko w prewencji, ale również w leczeniu wspomagającym wielu chorób przewlekłych i urazów, które ograniczają ruchomość ciała (np. choroby zwyrodnieniowej stawów, choroby Parkinsona). Ponadto jest nieodłączną częścią rekonwalescencji po zawale mięśnia sercowego, udarze mózgu czy zabiegach operacyjnych (np. alloplastyce stawu biodrowego) oraz niefarmakologiczną metodą łagodzenia powikłań cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy.
Fizjoterapia dla osób starszych składa się z prostych form aktywności fizycznej, które pozwalają w dużym stopniu zrekompensować pogłębiającą się wraz z wiekiem utratę masy mięśniowej. Obejmuje również specjalistyczne zabiegi wykazujące korzystne działanie na wiele układów ciała (np. magnetoterapię, sonoterapię, prądy interferencyjne, elektrostymulację).
Jakie korzyści daje fizjoterapia dla osób starszych?
Fizjoterapia dla osób starszych zapobiega przykurczom, odleżynom, kontuzjom, upadkom, jak również niepełnosprawności, która jest skutkiem bezruchu. Ułatwia wykonywanie podstawowych czynności życia codziennego (obejmuje m.in. ćwiczenia służące usprawnieniu chodu czy posługiwania się akcesoriami używanymi w kuchni czy łazience). Dzięki temu, że zwiększa zakres ruchomości kończyn, wspiera niezależność i samodzielność. Korzystnie wpływa nie tylko na układ ruchu, ale również na krążenie, parametry oddechowe oraz samopoczucie psychiczne.
Fizjoterapia jako wyzwanie w opiece geriatrycznej
Fizjoterapia jest dziś jednym z najważniejszych elementów opieki zdrowotnej nad osobami starszymi, a jednocześnie ogromnym wyzwaniem systemowym. Jej znaczenie staje się szczególnie istotne w kontekście społecznym i ekonomicznym (skuteczna fizjoterapia zmniejsza odsetek hospitalizacji). Praca z pacjentem geriatrycznym wymaga od fizjoterapeuty szczególnej uważności w wyznaczaniu celów rehabilitacji. Wiąże się z koniecznością dostosowania planu leczenia do indywidualnych możliwości seniora oraz jego ograniczeń związanych z wielochorobowością.