Drony są czymś, do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Latające nad naszymi głowami nie stanowią już sensacji, a ich użycie stało się powszechne w wielu branżach. Czy wiesz jednak, że istnieją podwodne drony, w tym wojskowe drony podwodne? Być może nie, a szkoda, gdyż stanowią one całkiem osobną, ale nie mniej fascynującą kategorię dronów. Jeśli interesujesz się nowymi technologiami oraz militariami, poniższy tekst powinien Cię zainteresować. Miłej lektury.
Gdzie znajdują zastosowanie drony podwodne?
Podwodne drony z punktu widzenia użyteczności wydają się nawet bardziej przydatne aniżeli ich latające odpowiedniki. Zejście pod wodę jest zawsze wyzwaniem. Dzięki technologii podwodne drony umożliwiają realizację różnego rodzaju zadań zarówno cywilnych, jak i wojskowych. Oto niektóre z nich:
- badania naukowe – podwodne drony mogą badać głębiny mórz i oceanów, zbierać próbki, monitorować zmiany klimatu, czy badać wraki statków niedostępne w żaden inny sposób,
- przemysł – drony mogą być wykorzystywane do monitorowania ważnych podwodnych konstrukcji, takich jak rurociągi, platformy wiertnicze, czy kable.
- turystyka i rozrywka – piękno podwodnego świata kusi niejednego turystę. Dzięki podwodnym dronom można podziwiać podwodne krajobrazy, ryby, robić zdjęcia i filmy.
- ratownictwo wodne – dron jest w stanie dotrzeć na miejsce katastrofy statku, łodzi, jachtu i nieść pomoc poszkodowanym oraz pomóc w akcji poszukiwawczej zaginionych wspierając drony powietrzne.
Wojskowe drony podwodne, czyli nowe oblicze zarówno obrony, jak i ataku z wody
Podwodny dron to nie tylko narzędzie do badań i robienia zdjęć, ale też potężny oręż wojenny. Marynarka wojenna różnych krajów coraz więcej inwestuje w podwodne drony, które mają im zapewnić przewagę na morzach i oceanach.
Ich największym plusem jest brak załogi, a tym samym brak ryzyka śmierci marynarzy na wypadek zniszczenia pływającego pojazdu. Wojskowe drony podwodne mogą pełnić liczne funkcje m.in.:
- obronne – patrolowanie, monitorowanie wód przybrzeżnych, baz wojskowych,
- niszczenie min – pływające drony mogą wykrywać i niszczyć miny podwodne, które stanowią zagrożenie dla okrętów i żeglugi. Mogą również stawiać własne miny, aby utrudnić lub uniemożliwić dostęp do strategicznych obszarów.
- rozpoznanie – podwodne drony doskonale nadają się do zbierania informacji o ruchu i położeniu wrogich okrętów. Wyposażone w odpowiednie nadajniki, mogą zakłócać łączność na wybranym obszarze.
- atakowanie celów wroga – drony mogą być wyposażone w różne rodzaje uzbrojenia, takie jak torpedy, pociski, czy ładunki wybuchowe. Dzięki temu, że mogą być zdalnie sterowane, stanowią śmiertelne zagrożenie dla okrętów, baz wroga. Największe wojskowe drony podwodne to miniatura łodzi podwodnej o długości kilkunastu metrów, która nie wymaga załogi i jest bez porównania tańsza w produkcji.
Podsumowanie
Podwodne drony to fascynujące pojazdy, które mają wiele zastosowań. Wszystko, co nowoczesne bardzo często znajduje swoje miejsce również w armii. Stąd też mamy udoskonalane wojskowe drony podwodne, które z jednej strony nie mają załóg, z drugiej ich siła rażenia jest taka sama, a nawet większa niż klasycznych łodzi podwodnych. Bez wątpienia tematyka dronów, które eksplorują podwodny świat jest fascynująca i warto śledzić jej rozwój.