Jedzenie
Jak przejść na wegetarianizm?
Przez
Dieta wegetariańska jest coraz bardziej popularna. Wiele osób rezygnuje z mięsa, ponieważ chce zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Wegetarianizm może wynikać również ze światopoglądu, chęci ograniczenia cierpienia zwierząt i dbałości o planetę. Przejście na dietę bezmięsną nie jest łatwe, powinno odbywać się stopniowo, ponieważ organizm musi przyzwyczaić się do nowego sposobu żywienia. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę?
Spis treści
Wegetarianizm – co to jest?
Wegetarianizm to dieta bezmięsna, oparta przede wszystkim na warzywach i owocach. W diecie całkowicie zakazane są produkty mięsne, np. wędliny, mięso, podroby czy smalec, a w zależności od rodzaju wegetarianizmu dopuszczalne są ryby, owoce morza i produkty pochodzenia zwierzęcego, tj. mleko, jaja i nabiał. Dieta wegetariańska powinna dostarczać wszystkie niezbędne składniki, ale musi być właściwie zbilansowana, a także dopasowana do potrzeb danej osoby, jej wieku, stanu zdrowia i kondycji. Dobrze skomponowana dieta bezmięsna dostarcza organizmowi mniej nasyconych tłuszczów, a więcej jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych niż tradycyjny sposób odżywiania. Ma dobroczynny wpływ na zdrowie, obniża poziom cholesterolu we krwi, usprawnia pracę serca i mózgu. Ma wiele zalet, dlatego coraz więcej osób wybiera ten sposób żywienia.
Dlaczego warto przejść na wegetarianizm?
Dieta wegetariańska polecana jest przez wielu lekarzy i dietetyków. Ten sposób żywienia ma wiele korzyści dla zdrowia. Główne, o których warto wspomnieć to:
- poprawa samopoczucia,
- poprawa stanu mikroflory jelitowej,
- redukcja zmęczenia, większa energia,
- poprawa koncentracji,
- zwiększona ochrona przed stresem oksydacyjnym,
- zmniejszone ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne, tj. miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie, próchnica zębów, osteoporoza, a nawet choroby nowotworowe,
- lepsza praca układu immunologicznego,
- mniejsze ryzyko wystąpienia otyłości.
Wegetarianizm to jednak nie tylko korzyści zdrowotne. Osoby, które świadomie rezygnują z mięsa, czują się lepiej, bo wiedzą, że nie przyczyniają się do cierpienia zwierząt, a także dbają o zasoby naturalne naszej planety.
Jak przejść na wegetarianizm?
Wyeliminowanie mięsa z diety początkowo może być trudne, ponieważ ciężko zrezygnować z produktów, które przez wiele lat były podstawą codziennego żywienia. Warto jednak pamiętać, że jest wiele zamienników mięsa, a dania przygotowywane z warzyw czy ryb mogą być również smaczne i pożywne. Ważne, aby posiłki były zróżnicowane i zaspakajały zapotrzebowanie organizmu na niezbędne witaminy, minerały i składniki odżywcze. Przed podjęciem decyzji o zmianie diety warto skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania krwi. Pozwoli to sprawdzić, czy w organizmie nie występują żadne niedobory i dopasować dietę do swoich potrzeb. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić suplementacje np. witaminą B lub kwasami Omega-3.
Osoby, które nie wiedzą, jak przygotować pełnowartościowe posiłki, mogą też skorzystać z dietetycznego cateringu wegetariańskiego dostosowanego do potrzeb osób niejedzących mięsa. Oferowane w takim cateringu posiłki są dobrze skomponowane, różnorodne, zawierają odpowiednie ilości mikroskładników tj. białka, tłuszcze i węglowodany, a także witaminy, składniki mineralne i błonnik. Nie ma w nich produktów wysoko przetworzonych, które są niezdrowe i pogarszają funkcjonowanie organizmu. Dania są dostarczane w pudełkach i gotowe do spożycia, dzięki czemu nie trzeba planować diety, robić zakupów i gotować.
Do diety wegetariańskiej warto włączyć soję, tofu, a także wartościowe rośliny strączkowe tj. jak soczewica, fasola czy groch, nasiona, orzechy i zdrowe tłuszcze. Rezygnacja z mięsa powinna odbywać się małymi krokami, nie należy od razu narzucać sobie zbyt wielu wyrzeczeń. Na początku warto zrezygnować z mięsa przez kilka dni w tygodniu. Stopniowo mięso można jeść raz w tygodniu, potem raz w miesiącu, aż do całkowitego wyeliminowania tego składnika z diety. Dobrym pomysłem jest znalezienie łatwych przepisów na dania bezmięsne, dzięki którym przygotowywanie posiłków nie będzie problemem. Warto dać sobie trochę czasu i nie martwić się, gdy pokusa na mięso będzie nie do opanowania. Zmiana trybu życia nigdy nie jest łatwa, warto być tego świadomym.
Przejście na wegetarianizm nie jest łatwe, wymaga motywacji i silne woli. Warto pamiętać, aby dać sobie czas i nauczyć się zastępować mięso innymi, wartościowymi składnikami.