Osoby aktywne fizycznie powinny dbać o prawidłową regenerację struktur zaangażowanych w szeroko rozumiany ruch. Sportowcy często skarżą się na ból stawów, który jest efektem przeciążenia mięśni. Jak sobie poradzić z taką dolegliwością?
W przypadku odniesionych urazów, które mogą przytrafiać się w przebiegu aktywności fizycznej, gwarantem szybkiego powrotu do zdrowia i sprawnej rehabilitacji jest kolagen. Jeśli pojawia się stan zapalny, warto zastosować odpowiedni suplement na stawy, który je wspomoże. Lekarze polecają Collaflex, który dostarcza organizmowi składników budujących tkankę łączną i chrzęstną oraz wspiera sprawność ruchową i elastyczność stawów. Produkt zawiera opatentowany BioCell Collagen II i kwas hialuronowy.
Sprawdzone sposoby na zapalenie stawów, spowodowane nadmiernym treningiem
Do problemów ze stawami przyczynia się nadmierny stres oksydacyjny, spowodowany mikrourazami, powstałymi na skutek nadmiernego wysiłku – często dochodzi do uszkodzeń w obrębie chrząstki stawowej. Jak się przed tym bronić?
Ruch należy dostosować do swoich możliwości. Stawom szkodzi nadwaga i otyłość, dlatego początkujący amatorzy codziennej aktywności powinni szczególnie uważać. Trenując, należy zadbać o odpowiednią dietę i postawić na wygodne buty, zwłaszcza osoby biegające. Przy bolących stawach oprócz przeciwbólowych środków warto wypróbować:
- ciepłe okłady – wyższa temperatura sprzyja rozszerzaniu się naczynek krwionośnych, co poprawia ukrwienie tkanek i łagodzi ból; do bolącego stawu można przyłożyć ciepły kompres z gazy nasączonej wodą, termofor lub żelowy okład nagrzany w gorącej wodzie,
- dietę bogatą w białko – odpowiednio skomponowany jadłospis pomaga odbudować mięśnie okołostawowe, dlatego jedz drób, chude mięso, wołowinę, wieprzowinę, podroby, nabiał, jaja i ryby,
- dodatkową suplementację kolagenu – to białko o działaniu strukturotwórczym, które tworzy zespół aminokwasów pozyskanych z odpowiedniej suplementacji; kolagen dobrze wpływa na stawy, aparat mięśniowy i kości,
- zwiększenie w jadłospisie witaminy A i E – te naturalne antyoksydanty biorą udział w syntezie kolagenu; obie witaminy dobrze chronią stawy i zapobiegają degradacji chrząstki stawowej; jedz marchew, szpinak, paprykę, sałaty, oraz owoce cytrusowe, żurawinę, a także morele, brzoskwinie i śliwki,
- imbir i kurkumę – wspomagają ruchomość stawów oraz pomagają uniknąć ich sztywności; imbir poprawia witalność organizmu, a kurkuma wspomaga układ odpornościowy i działa przeciwzapalnie.
Przy kłopotach ze stawami istotne jest odpowiednie postępowanie już od chwili, gdy poczujemy pierwsze dolegliwości. Celem działania jest złagodzenie lub usunięcie dyskomfortu, by utrzymać na dobrym poziomie aktywny tryb życia.