Aby praca w ogrodzie szła pełną parą, dobrze jest już teraz zaplanować, co wczesną wiosną wejdzie w plan zajęć. Kiedy tylko w marcu pojawia się więcej dni słonecznych, każdy ogrodnik „przebiera już nogami” nie mogąc doczekać się wiosny, ale przecież już od pierwszych dni marca można przywitać wiosnę w szklarni z poliwęglanu, rozpocząć wysiew nowalijek etc.
Jakie prace w marcu możemy wykonać w szklarni z poliwęglanu?
Jeśli zamierzasz w przyszłym roku szybko rozpocząć sezon ogrodniczy, pomyśl o zakupie szklarni, na przykład w firmie Botanic, która jest producentem szklarni z poliwęglanu. Szklarnia zapewni ci możliwość wcześniejszych prac ogrodowych.
Już w marcu w szklarni można:
- przygotować (przekopać) grządki, które już niebawem będzie można obsadzać;
- jeśli szklarnię stawiałeś jesienią, przetrzyj poliwęglan, by szklarnia miała jak największy dostęp do światła;
- rośliny najbardziej lubią wodę z deszczówki, zatem jeżeli masz dużą beczkę, postaw ją tak, by móc zacząć zbierać wodę do podlewania;
- rozpocznij wysiewanie nowalijek, to najlepszy na to okres, nie zapominając o rzodkiewce, sałacie, szczypiorku, pietruszce czy marchewce.
Jeśli chcesz zabezpieczyć swoją szklarnię przed szkodnikami, pamiętaj, że najlepiej posadzić wokół szklarni ząbki czosnku, mniej więcej co około 30 cm.
Kwiecień w szklarni
Kwiecień to czas na to, by wysiać kwiaty jednoroczne między innymi astry i cynie, fuksje i pelargonie, w donicach można także przygotować rozsady cukinii, arbuza i ogórków. Jeśli zaś lubisz aromatyczne posiłki, pamiętaj o majeranku i koprze.
Maj – kiedy w szklarni robi się tłoczno
Maj to jeszcze nie lato, ale szklarnia zaczyna powoli się zapełniać. To znakomity okres na posadzenie pomidorów, ogórków, papryki oraz czas, kiedy można już ze szklarni po zimnej Zośce wynieść kwiaty i rośliny balkonowe.
Czerwiec – nawożenie
Czerwiec to dobry czas na nawożenie oraz podlewanie gnojówką z pokrzyw, jak i wysiew roślin dwuletnich:
- bratków;
- stokrotek;
- niezapominajek;
- goździków.
Powoli jest to już okres pierwszych radości z sukcesów z upraw w szklarni.
Szklarnia z poliwęglanu – zalety
Szklarnia z poliwęglanu idealnie nadaje się do prac ogrodowych oraz wczesnego wysiewania roślin. Parapety domowe nie służą temu najlepiej, tylko szklarnia zapewni odpowiednie naświetlenie, temperaturę i wilgotność, najlepsze warunki wzrostu roślin.
Poliwęglan to uniwersalny materiał, który nadaje się także na ogrody zimowe. Wiele spośród roślin można zimą przechowywać w szklarni, niemniej nie wszystkie, ponieważ w przypadku choćby pelargonii potrzebna jest wyższa temperatura.