Dla wielu osób udanie się na psychoterapię jest trudne, ponieważ wiąże się ze wstydem i obawą przed uzewnętrznianiem swoich myśli i emocji przed osobą psychoterapeuty lub psychologia. Tymczasem dobrze poprowadzona psychoterapia może znacząco podnieść jakość życia pacjenta, zarówno w wymiarze psychicznym, jak i życiowym.
Rozwiązanie problemów i traum z przeszłości
Większość posiadanych przekonań na temat siebie oraz postaw życiowych, zostało ukształtowanych już w dzieciństwie i okresie nastoletnim. Zdarza się, że nawet pojedyncze zdarzenie, które było dla dziecka traumatyczne, może zaważyć na resztę życia na jego relacjach, życiu zawodowym, finansach oraz poczuciu szczęścia.
Psycholog jest w stanie wraz z pacjentem zlokalizować źródło obecnych problemów w konkretnych wydarzeniach z jego dzieciństwa. Następnie wszelkie emocje i wnioski, jakie zostały w konsekwencji tego wydarzenia podjęte, są wspólnie omawiane i uwalniane. Dzięki temu przestają być obciążeniem dla danej osoby, pozwalając jej na rozwinięcie nowych, zdrowych postaw życiowych.
Wyższa samoocena
Kolejną korzyścią z udania się na psychoterapię jest polepszenie swojej samooceny. Sposób w jaki pacjent postrzega samego siebie, ma kluczowy wpływ na to jaki ustala i realizuje swoje cele. Osoba z niską samooceną może nigdy nie sięgnąć po lepsze możliwości w swoim życiu zawodowym lub uczuciowym, tylko dlatego, ponieważ uważa, że spotka ją niepowodzenie. Osoby o niskiej samoocenie często nie podejmują wiele działań z obawy przed porażką oraz dezaprobatą innych ludzi.
Psycholog pomaga zrozumieć danej osobie jej wartość, posiadane atuty i zdolności. Dzięki temu pacjent uwalnia się od myślenia o sobie w negatywny sposób. Pozwala to mu uwolnić wiele toksycznych emocji, przekonań i kompleksów. W efekcie zyskuje on zdrową samoocenę oraz właściwie ocenia swoje możliwości. W przypadku życiowych niepowodzeń łatwiej mu poradzić sobie z nimi i przejść do codzienności.
Wyjście z depresji i osamotnienia
Dobry psycholog w Warszawie jest w stanie pomóc pacjentowi z dręczącymi go negatywnymi stanami psychiki. Wiele osób boryka się z depresją, która przejawia się w postaci przewlekle obniżonego nastroju, mniejszej chęci do życia, a czasem także myśli autodestrukcyjnych.
Wiele osób boryka się ze swoimi problemami samotnie, nie mając osoby, która byłaby w stanie ich wysłuchać i zaoferować potrzebne wsparcie. Zresztą w tym wypadku, znacznie lepszym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnego psychoterapeuty, który ma wiedzę na temat metod radzenia sobie z osobami cierpiącymi na stany depresyjne.
Psycholog jest także w stanie udzielić pomocy w przypadku innych zaburzeń psychicznych, a także w trudnych sytuacjach życiowych jak śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, problemy życiowe, choroba członka rodziny itd.
Większy spokój i dojrzałość
Efektem sprawnie poprowadzonej psychoterapii jest większa pewność siebie pacjenta. Dzięki regularnym spotkaniom z psychologiem, zyskuje on coraz większą świadomość na swój temat. Dzięki temu w wielu trudnych sytuacjach jest w stanie zachować spokój i nie ulegać negatywnym emocjom.
Uczestnicy psychoterapii uczą się brania odpowiedzialności za siebie i swoje życie. Wychodzą z roli ofiary i zaczynają dojrzałe podchodzić do swoich wyborów.
Spotkanie z psychologiem uczy także mówienia o sobie, odczuwanych emocjach i problemach. Zdolność ta może znacznie podnieść jakość życia pacjenta. Osoby, które bardziej otwarcie mówią o tym co je dręczy, nie tłumią swoich emocji, a przez to są szczęśliwsze. Są również w stanie szybciej i łatwiej poradzić sobie z przeciwnościami losu.
Lepsza jakość relacji z ludźmi
Psychoterapia uczy rozumienia swoich emocji oraz większej empatii. Pomaga w zrozumieniu motywacji innych osób. W życiu uczuciowym pozwala na dojrzalszą miłość, oparta na wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Pozwala wyeliminować postawy autodestrukcyjne, poświęcanie się oraz wchodzenie w rolę oprawcy lub ofiary. Dzięki psychoterapii pacjent wie jak w zdrowy sposób współżyć z bliskimi, współpracownikami, znajomymi oraz innymi osobami.